Jdi na obsah Jdi na menu
 


Modesty Blaise, superagent s vagínou

12. 9. 2013

sam_1934.jpg Tohle je snad první kniha u které si říkám, že by ve spodní straně obálky měla mít černě orámované pole s výstrahou ministerstva zdravotnictví. Vím že v šedesátých bylo kouření moderní a navíc tabákové společnosti platily nemalé prachy za to, aby hvězda ve filmu kouřila právě jejich značku (a nebo prostě jen kouřila, reklama na cigára je to tak jako tak), ale tady se fakt skoro na každé stránce hulí jak z komína. Pořád si někdo zapaluje, nabízí, chce, nemá, slastně potahuje, nebo zamyšleně pozoruje ohýnek na konci cigarety. Pro toho kdo přestal kouřit docela maso. Navíc si myslím že pro takového nějakého supertajného agenta, zabijáka, whatever není moc dobré, když v tichu a tmě čeká na likvidaci stráže, která se k němu nic netušíc blíží a najednou ho přepadne dávivý kašel a vychrchlá přímo před něj hromádku hlenů. To by schytal kuličku rovno mezi kukadla. Ale tak co, tehdy to bylo moderní a hlavně to nebylo škodlivé, že jo. Jinak je Modesty Blaise samozřejmě napínavá kniha, ale to kouření furt, to mi utkvělo v makovičce nejvíc.

Modesty Blaise je taková ženská variace na Jamese Bonda, nicméně má celkem větší koule a to i když žádné nemá. Přecijen, jakkoli mám bondovky rád, J.B. je oproti Modesty tak trochu buzínek. Což je teda docela paradox. Holka je to bez původu, neví kolik jí je přesně let (v knize říká že okolo třiceti, spíš méně), jednoduše si pamatuje jen to, že se od malička protlouká světem sama, takže její život je de facto od narození bojem o holé přežití. Pak nějak tak okolo osmnácti převezme jednu zločineckou organizaci, načež se pustí do budování své vlastní, takzvané Sítě. Ta je samozřejmě děsně „hodná“, tedy drogy, obchod s bílým masem a podobně jsou v Síti zapovězené. Aby bylo jasné, že Modesty to vše dělala jen proto, aby si vydělala dostatek peněz na odpočinek společně se svou pravou rukou, Williem Garwinem. Ono v podstatě nemá smysl vypisovat tady její životopis, i na blbé wiki je toho spoustu. Jde jednoduše o to, že britská tajná služba se rozhodne použít ji v jedné operaci. Jde o to, že britská vláda přesouvá lodí diamanty za deset milionů liber. I když je všechno utajenkované, nějaké info se ven dostane a britové začnou tušit, že někdo se pokusí zásilku ukrást. A tady přichází na řadu Modesty a Willie Garwin. A celkem to drží od začátku až do konce. Byť knížka má slabých nebo hluchých míst dost, skoro vůbec nenudí a člověk ji přečte za jedno a půl odpoledne.. Notně přehnaná akce střídá ještě víc přehnanou akci, kecy střídaj kecy, sem tam nějaký ten sex a mezitím se samozřejmě vydatně spotřebovávají cigára.

Snad jedinou vyloženě výhradu bych měl k neustálému popisu toho, co má kdo na sobě, což je na stránkách téhle knihy jev docela hojný. Jsem chlap a tak v podstatě nemám ponětí co jsou volánky a další kraviny co si na sebe ženské oblíkají. Čímž chci říct že mě to jednoduše nezajímá. Ale co má kdo na sobě se dozvídám téměř ob stránku. Jinak je čtení Modesty Blaise odpočinkovou záležitostí, kultura vám při tom o dva body nestoupne. Za přečtení ale rozhodně stojí. A až si knihu přečtete, můžete se podívat i na tuším dva filmy, které byly touhle hrdinkou inspirovány. Nicméně dávejte si bacha na film Modesty, z roku nějak 2000 a něco, která se na obalu chvástá jak Quentin Tarantino tohle a tamto. Quentin Tarantino jim tak na film  možná půjčil kameru, protože film je jen nudnou kravinou. U nás vydala Řitka.

Výhrady bych měl také k obálce od Milana Fibingera. Modesty má na ní děsně povislé kozy a nepřirozený postoj. 

 
 

 

Portrét


Facebook
Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>