Jdi na obsah Jdi na menu
 


Unstoppable/Nezastavitelný (2010)

23. 7. 2013

r2qguxv9wukn6xz2prc8fskzfvgks4j9.jpg Vláčky! Vláááčky! Vláááčkýýý!!! Jo, přesně takhle blbě chci začít výpis ze svých pocitů, jež ve mně vyvolal tenhle relativně nenápadný film. Relativně je správné slovo, protože v hlavní roli Denzel Washington a na režisérské sesli Tony Scott, takže to v kuloárech zase tak nenápadný film nebude. Problém bude zřejmě v tom, že na nějaké filmové kuloáry kálím, mám svojí hlavu, že jo.

Tony Scott se už na koleje pustil a to v celkem slátanině, která sice měla své kvality, ale ve výsledku to bylo spíš takové šukání bez ptáka. Tedy nic moc. Řeč je samozřejmě o Únosu vlaku razdvatři. To Nezastavitelný je úplně jiný kalibr. Je to takový ten typ filmu, u kterého se nejdete vyčůrat i když se vám fakt hrozně chce a v hlavě vám přitom řve hlas, že se ten film dá přece stopnout, tak proč sakra na ten záchod nejdete. Jenže ono to fakt nejde, je to děsně napínavé a proto bych si dovolil poradit jednu věc. Běžte se před filmem vyčůrat. Páně Scott totiž vytvořil de facto akční film, ve kterém je záporák vlak. A to doslova. Není to katastrofický film, ale opravdu akční. A to že je záporák vlak vás ujistí už úvodní titulky, ve kterých vypadá Triple seven tak nějak hrozně hrozivě. Žádní teroristi, žádný Sádlo Seagal, žádné nic. Jen tvrdí chlapi, koleje a na konci trati velké město, které by se mohlo vymazat alespoň částečně z mapy, kdyby jen nebylo toho Denzla a jeho parťáka, což je ten chlápek co hrál v novém Star Treku a jinak je to pro mě nikdo. Čímž se dostávám k tomu o čem že to v tom filmu vlastně jde. Děj celkem odsýpá, sledujeme toho chlápka co hrál v novém Star Treku, jak jde na svou první šichtu na lokomotivě, všichni jsou na něj oškliví, ale on to bere sportovně. Denzel je ale v pohodě a snaží se ho učit, i když o to ten chlápek co hrál v novém Star Treku vůbec nestojí. Na druhé straně je tady pak duo idiotů, přičemž jeden z nich je Randy z My name is Earl, jenže tady se vůbec nejmenuje Randy, ale nějak jinak. A ti dva pitomci mají přeparkovat vlak dlouhý půl míle. Nějak jsem nepobral proč musel jít za jízdy tu výhybku přehodit, když tam mají tak krásně moderní dispečink (či jak se tomu ve vláčkovém argotu říká), každopádně je to tak, ne-Randy vylezl za jízdy z kabiny chtíc přehodit výhybku, celé to pojebal a nechal vlak odjet na plný výkon. Zpočátku se to bralo jako dobrá sranda, lidi se často smáli a dokonce i dva hlavní adepti na facku kteří měli onen vlak přeparkovat to měli všechno celkem na párku. No jo, jenže oni vlastně nevěděli že vláček jede na plný výkon, mysleli že si jen tak pomalinku štráduje setrvačností. Což je vlastně další zarážející věc, protože jelikož stál ne-Randy u mašiny a jasně musel slyšet zvýšení výkonu, když jsem to slyšel já u obrazovky, tak to nepoznal. Holt mám asi větší zkušenosti než on. Ono taky nevím jaká je praxe na drahách, ale já osobně bych nikdy nešiboval vlak s vypojenou hadicí, tedy bez brzdy. Ona by nám to vysvětlila Rosario Dawson. A moc ráda, kdyby na to ovšem měla čas. A to nemá, protože se stará o řízení dopravy. Jo a pak je tam ještě Ned. On je tam sice jen na začátku a na konci filmu, ale celou dobu co na obrazovce nebyl jsem čekal co vlastně chce dělat. Každopádně děsný řízek: „Vy jste svářeč?!“ „Hlavní svářeč!“

No a tak náš milý vláček jede. A jede. A naproti němu jede vlak plný malých smráďat. Ten mu uhne, jo spoiler, muehehe. Jenže vláček jede dál! A aby to nebylo málo, veze mezi různými náklady taky vysoce hořlavý, výbušný, toxický a strašně hrozně něco co je horší než atomovka. Prý se z toho dělají lepidla. A teď tahle neřízená střela míří do hustě zabydlených oblastí. Jako nevím co znamená hustá oblast, když jsou schopni ji evakuovat asi tak za hodinu. A vlak furt jede, Denzlovi a chlápkovi co hrál v novém Star Treku urazí vagón. Denzl to tak nenechá a jako správný hrdina se rozjede na pomoc. Víc z děje už nemůžu prozrazovat a to i když je každému jasné jak to asi skončí. Každopádně, měl bych pár výhrad. Za prvé, si vlak poškodí světlo a zábradlí při srážce. Znova se dívat nebudu, ale jsem si na pět procent jistý, že po zbytek filmu má poškozenou stranu opačnou. Dále bych měl výhradu k českému dabingu ve kterém jsem film viděl (no jo,bla bla dabing je zlo, tralalá). Ono říkat jednou míle a jednou kilometry, to chce koule. Kostky. Jehlany. Každopádně to něco chce. Když to pak vezmu z Sheldoncooperovského hlediska, všem co se na filmu podíleli by bodla delší přednáška z fyziky. V postatě jiné výhrady nemám, všechno co se stalo bych si tak nějak reálně dovedl představit. I když jsem samozřejmě mohl na něco zapomenout, třeba na to, že se miliarda policajtu s M16, brokovnicemi a pistolkami snaží střelit do červeného knoflíku na lokomotivě, který je ale tak nějak vedle palivových nádrží. Ale to už bych se mohl hrabat ve filmech v tom, proč hlavní hrdina za ty hodiny na scéně nejde ani jednou na záchod. A ani se mu nechce.

I přes výtky, které jsem uvedl, je Nezastavitelný fakt výborný film a ony výtky mě napadly až při samotném psaní tohohle žvástu. Při sledování jsem byl přikovaný k obrazovce a hltal každý kilometr kolejí. Je sice fakt, že na dnešní dobu je film tak trochu zastaralý a to ať slupkou, tak obsahem. Já jsem si ale náramně pošmákl a být vláčkofil, tak asi postříkám obrazovku. 

 
 

 

Portrét


Facebook
Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>