Jdi na obsah Jdi na menu
 


The Incredible Melting Man (1977)

12. 6. 2013

incredible_melting_man_poster_01.jpgTak takhle by to jako nešlo. Když už někoho zasáhne nějaká divná věc ve vesmíru, tak z něj má být superhrdina, má mít superschopnosti a vůbec být celý super. Má si vzít přiléhavý trikot, na něj si obléci slipy a dělat všechny ty věci co suprheroes dělají. Jenže Steve si to nějak přebral po svém a rozhodl se vyrazit do světa jako The Incredible Melting Man!

V prvních chvílích jsem si totiž myslel, že tohle béčko bude nějaká vtipná, hodně špatná variace na superhrdiny. Na začátku máme kosmonauty, které ve vesmíru zasáhne erupce na slunci. Nebo nějaká jiná vesmírná kravina, mohl by to být klidně jednorožec na duhové kometě táhnoucí Santovy sáně a letící do světa cukrovinek, protože tyhle úvodní scény si v ničem nezadají s vesmírnými scénami z epického scifi spektáklu Dünyayi Kurtaran Adam, neboli tolik profláklých Hvězdných válkách z Turecka. Je ale s podivem, že to patří k tomu nejlepšímu co v Taveňákovém muži budete vidět. Tedy až na samotného Taveňáka, ten je totiž docela bezva. Nicméně, abych se vrátil zpět k jádru jezevčíka, ze začátku to silně připomíná superhrdinský film a vzhledem k úvodní scéně, jíž jsem lehce popsal, to pak vypadá na variaci na Fantastic Four. Protože jak si vzpomínám, ona čtyřka ke svým schopnostem přišla taky nějakým podobně kokotským způsobem. Každopádně, je to omyl. Taveňák, původně Steve, je totiž hrozně divný patron. Člověk nějak nechápe o co mu jde, on asi taky moc neví co vlastně chce, ale přesto furt čekáte stejně jako on, jestli se něco stane. A jako že scénář se s tím moc nesere. Na začátku sice vidíme zkázu kosmonautů, jenže ti se nějakým zázrakem dostanou zpátky na zem. Tedy všichni ne, protože v nemocnici leží jenom Steve. Jak se tam dostal, to se nedozvíte i kdybyste hlemýždě mučili. Prostě to tam není. Já mám za to, že Steve a.k.a. Taveňák byl natolik borec, že to zpátky odřídil, i když byl na sračku a z jeho spolukosmoletců zbyly jen oharky. Každopádně na to sral psík, protože důležité je co se děje na zemi. Steve totiž doslova po dvou sekundách z nemocnice uteče, vydávajíc zvířecí zvuky, rovnou do divočiny. Ještě před tím mě zaujala role zdravotní sestry. Pokud to nebyla známá či příbuzná někoho kdo se na filmu podílel, tak museli prostě sebrat první ženskou co potkali na ulici, jelikož její herecký projev je skutečně fenomenální. Ale zpátky k Tavícímu se muži.

Jedna z důležitých věcí kterou je potřeba zmínit je maska Taveného muže. Ta je totiž dost dobrá. Představte si situaci, kdy svého milovaného otce ráno probudíte tak, že ho od hlavy až k patě polijete tou nejsilnější žíravinou, čili zřejmě kyselinou sírovou, která má devadesátiosmi procentní koncentraci, o silnější skutečně nevím (ale rád bych se o ní dozvěděl, osobně mám přístup jen k HCl a ta spíše jen leptá sliznici, bohužel). No a pak mu zabráníte v omytí. Tak po pár hodinách bude vypadat jako náš hlavní hrdina. Ten je opravdu krásně rozleptaný, sem tam mu upadne kus tkáně, a jednou mu vyteče oko. Je to bezva. A myslím že maska byla největší investicí filmu. Ačkoliv je tu ještě jedna výborná věc která stojí za zmínku, ale ta smrdí spoilerem na sto honů a tak si o ní povíme až později.

220px-the_incredible_melting_man_make-up_effects.jpg

Nuže, Taveňák zdrhnul a je na jednom nemocničním doktorovi aby ho našel. Jenže náš milý taveňák chvíli po začátku filmu docela brutálně zmasakruje nevinného přihlížejícího. A to se s ním rozhodně nevidíme naposled, protože jeho hlava hraje v tom jalovém ději svou úlohu. Jenže, když se stane tohle, Incredible Melting Man se tak nějak stáhne do pozadí a my spíš sledujeme doktorovy problémy, nesmyslný příjezd nějakého důstojníka (generál, plukovník, čert ví, oni se mě pletou) a do toho jsou prostřihy na hlavu a taveňáka jak číhá za stromem, nebo za křovím, nebo za obřím penisem bronzové sochy Ornelly Štikové. A takhle probíhá celý film, v podstatě vsadil na ten typ horou, kdy monstrum vyčkává a lidi co ho hledají ho nemůžou najít. V tu chvíli si řeknete, že koukáte na velkou pičovinu, jenže on to všechno zachrání tak epický konec, že jsem tomuhle filmu okamžitě propadl. Ono totiž po mnoha a mnoha scénách, kdy jen kecá doktor, kecá voják a kecajíí další lidi, přijde finální zúčtování v závodě vyrábějícím horská kola. Nebo v nějakém jiném závodě, prostě jsou tam komíny, schody, plošiny a vůbec nesmyslné konstrukce. To počítám do další největší investice onoho filmu. De facto jsem měl po skončení pocit, že se nějakému filmaři lehce povedla scéna z vesmíru a tak si řekl že k tomu dotočí film. No a právě ta scéna na konci byla ta, co tvořila podstatnou část rozpočtu. Je tam totiž nádherná smrt na drátech vysokého napětí, na které jsem si jakožto milovník béček opravdu pošmákl, protože je fakt dobrá, skvěle udělaná a taková nepříjemně realistická. Jenomže finální rozuzlení filmu zase dalo scénáři slušně na držku, protože mi přišla veškerá předchozí snaha zcela zbytečná, když se zjistí že taveňák má spotřební lhůtu. Jo, je to spoiler jako  barový pult, jenže, to jste to holt neměli číst. Skvělý filmový zážitek pak dotváří zakaboněná tvář uklízeče, který musí uklidit všechen ten bordel, co po sobě film zanechal.

The Incredible Melting Man je skvělý film, který jsem si užil. Koukal jsem na něj v originálním americkém znění bez titulků (ty neumíš americky?!) v krásné DivX kvalitě na svém nuotbůku v práci. A i týden po tom co jsem ho viděl si ho skoro do písmene pamatuju, což znamená že tenhle film je fakt dobrý a pokud jste fanoušci béček, nebo mockbusterů od Asylum, nebo pičovin z produkce SyFy, tak si tenhle film do mrtě užijete, to vám můžu zaručit svými varlaty.

 

 
 

 

Portrét


Facebook
Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>