Jdi na obsah Jdi na menu
 


Socialistický zombi mord (2014)

18. 11. 2014

poster.jpgUž před časem jsem zahlédl na internetu prosby, kde se dá sehnat slovenský horor SOCIALISTICKÝ ZOMBIE MORD. Zhruba asi v té době jsem poprvé kliknul na odkaz na csfd, kde pravda film nevypadal příliš lákavě. Jeho hodnocení bylo chabé, je to ze Slovenska a navíc, co si budeme povídat, zombie žánr už je poslední léta notně vyčpělý.

K filmu jsem se dostal v Chtěboři na Bloody Xmas Festu 2014, kde dokonce přijeli ze Slovenska jeho tvůrci, aby si film uvedli a po projekci osvětlili všechna úskalí jeho natáčení. Předem je třeba říct, že jsou všichni sympaťáci, přišli se mrknout i na program jež předcházel tomu jejich, což byla taková prezentace knihy 66+6 hororů ve sto slovech, kde jsem byl já spolu s Honzou Vojtíškem, Martinem Štefkem a Josefem Blažkem. Vzhledem k tomu že Martin Štefko tam v rámci autorského čtení četl druhou kapitolu ze své knihy Mrtví kráčí po zemi, která je překvapivě o zombiích, rozjela se i taková menší diskuse s Rastislavem Blažekem, jedním z tvůrců Zombi mordu. Každopádně to jako vždy odbíhám, chtěl jsem jen zmínit že na mě chlapi ze Slovenska působili sympaticky.

Co se týče filmu, čekal jsem nějakou amatéřinu, s trapnými hereckými výkony a miliardou klišé. Jako jo, de facto jsem to dostal, ale sakra, takový amatérský film se jen tak nevidí. Především jde vidět, že film měl jakýs takýs rozpočet (co se pamatuju tak říkali okolo 600 000 převedeno na CZK), což se projevilo na kvalitě exteriérů i interiérů, stejně tak triků a především hektolitrů krve, kterou si vařili sami. Jak, to spoilerovat nebudu, zajděte si někdy na projekci, kde tvůrci budou, co jsem s nimi prohodil pár slov u cigára, pokud by mohli, určitě by přijeli, pokud by si někdo zorganizoval nějakou projekci jejich filmu. Každopádně jde na každém kroku vidět, že se k tomu snažili přistupovat s co největší možnou profesionalitou a to se jim nakonec vyplatilo.

Jedna z věcí která mě na Socialistickém zombi mordu bavila byla paradoxně ta, která bývá kamenem úrazu skoro všech amatérských filmů a tou byli herci. Samozřejmě, jejich výkony nebyly na Oscara, spíš ani na Oskárka, ale hlavní představitelé hráli relativně dobře a když už ne, bylo to aspoň dost vtipné. Ono vůbec, vtip tomuhle filmu nechybí, i když pozor, není to komedie. A samozřejmě jsem muž, takže hlavní devízou filmu jsou samozřejmě pionýrky, jimž byla uniforma tak trochu malá. Naserte si japonské středoškolačky v uniformách, my tady v ČeskoSlovensku máme svoje pionýrky! (obrázek zde) A nesmím samozřejmě zapomenout na ruského školníka, kterého hrál podle slov tvůrců ukrajinec, který jen tak přišel, že by si to zahrál. A zahrál dobře.

Co se týče klišé, kterých jsem se u Zombie Mordu obával (a obávám se u jakéhokoli jiného zombie filmu po roce 2000), obávat jsem se nemusel. Film je svým námětem docela originální a já ho lehce bez spoilerů nastíním. V roce 1968 měli v Sovětském sojuzu nějaký bojový plyn, který měl ovšem trochu nežádoucí účinky. Dělal z lidí zombie. Poradili si s tím tehdy po rusku, všechny je prostě vybili. Jenže jeden vodkou posilněný důstojník pak omylem poslal granáty s plynem do tehdejšího Československa, protože se k nám zrovna chystali přijet na návštěvu. K téhle první části je potřeba dodat, že vypadá celkem působivě.

Poté se celý děj přesouvá do bližší minulosti, konkrétnědo doby někde po roce 1980 (nemůžu si pamatovat všechno) na jednu střední školu na Slovensku, kde se to pak všechno nějak zvrhne, ruský školník, bývalý SPECNAZ se rozhodne situaci řešit po rusku a na dvou sličných pionýrkách a pár spolužácích leží nelehký úkol. Přežít ve škole kde vás chtějí všichni zabít. Víc z děje prozrazovat nebudu, ale dodám, že konec je naprosto epicky spektakulární a vůbec jsem ho nečekal. Jo ještě na jedno musím upozornit. Když si sexy spoře oblečená dívka vezme do ruky velké demoliční kladivo, je to daleko víc sexy, než když si sexy spoře oblečená dívka vezme do ruky katanu. Navíc akční scény jsou opravdu na dost dobré úrovni, jde vidět že pro ně byli opravdu použiti kaskadéři. Občas totiž ty situace vypadají na plátně pro herce trochu nebezpečně.

 

Jenže! Je tady malý problém. Po lehce akčním začátku se objeví taková ta příběhová vata, kde se seznamujeme s hlavními postavami, řeší se nějaká ta láska, atp. Jasně, být to tam musí, ale rozhodně je to nejslabší část filmu. Ta nejsilnější přichází v polovině druhé, která je akční, krvavá, vtipná  především záživná, takže se člověk vůbec nenudí. Kdo by se taky nudil, když jsou tam pionýrky, že jo. I když ve mně teda trošku hrklo, když jsem se po filmu dozvěděl, že hlavní představitelce bylo šestnáct, na to už jsem přecejen ve svých třiceti trochu starý. Ale tak krásu snad ocenit můžu, byla opravdu hezká, ale ostatní holky, které se na plátně objevily samozřejmě také, za tenhle výběr jednoznačně prst nahoru. A vůbec prst nahoru za všechno co v tomhle filmu dokázali. Sakra kdo by nechtěl jako svůj první celovečerní film, který točíte ve vlastním volnu po práci, něco takového? Fakt klobouk dolů a budu se těšit na další filmy, které tahle parta snad v budoucnosti vypustí do světa.

 

80%

 

 

 
 

 

Portrét


Facebook
Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>