Jdi na obsah Jdi na menu
 


Očista/The Purge (2013)

28. 1. 2015

11173717_800.jpgRecenze na Očistu by se dala shrnout asi nějak takhle: Ne. Trochu málo, viďte? Ale shrnuje to celý film naprosto přesně.  Všechno je v něm totiž špatně. Dobře, skoro všechno, abych nepřeháněl. Už celý ten děsně originální námět mi přijde neskutečně debilní ale o tom později. Radši vám napíšu co je na filmu dobré. Úvodní titulky protkané záběry z bezpečnostních kamer zachycující brutální násilí jsou celkem nepříjemné a slabší povahy donutí odvrátit pohled od obrazovky a to i přesto, že jsou samozřejmě ve špatné kvalitě. Přesto působí dostatečně reálně a jak jsem již zmínil nepříjemně, takže se mi líbily. Pak už se mi líbil jen pán klepající na dveře, jehož herecký projev byl z celého hereckého ansámblu jednoznačně nejlepší. A nebo zase tak dobrý nebyl, ale mezi tím hnojem jednoduše vyčuhoval. A tak vše, co bych přidal do kolonky pozitiva, tedy pokud bych tam nechtěl přidat ještě dceru co by stála za hřích (nebo možná za více hříchů), ale nechci.

Námět filmu mi přijde neskutečně debilní. Vím že už jsem to psal, jen mi přijde důležité to zdůraznit. Takže nějak takhle. Přesuneme se do blízké budoucnosti, do USA, kde jednoho dne přišli na geniální nápad, člověk je tvor od přírody agresivní, násilný a když v sobě tyto pudy potlačuje, tak to způsobuje nezaměstnanost, kriminalitu a ekonomika jde do kopru. Z toho plyne, že pokud se chcete v životě mít dobře, tak byste si sem tam měli někoho zabít. A když na to nemáte žaludek tak lžete, protože to potřebuje každý člověk. Každý člověk potřebuje svou očistu (pozn. Já to snad nedopíšu, musím se smát). Tak nějak takhle to je, vláda USA se prostě rozhodla bojovat proti kriminalitě, nezaměstnanosti a vůbec všemu tak, že vražda či jiné zločiny jsou legální. Už to zní dost blbě? Samozřejmě je tady problém, kdyby byla vražda legální pořád, obyvatelstvo ameriky by přestalo existovat tak do týdne. Proto se musí vraždit podle pravidel! Vražda je totiž legální jen jednu noc v roce, dvanáct hodin naprosté anarchie, kdy se může naprosto všechno a nikdo vás za to nebude soudit. Imunitu mají jen nejvyšší státní úředníci. Problém samozřejmě tkví v tom, že když můžete někoho zabít vy, může někdo nakrásně sejmout i vás. Ale možností existuje celá řada. Buďto utvoříte skupinku a budete se očišťovat společně, což vám samozřejmě dá početní výhodu a záruku že možná neumřete. Nebo můžete jít třeba spát a doufat že se ráno probudíte živí. Protože mrtví už se logicky probudit nemůžete.

Ono je vlastně fuk jak tu jednu noc v roce zvládnete, chci se dostat hlavně k tomu, že se schováte. Když nemáte prachy, můžete tak maximálně zamknout dveře. Ale když prachy máte, to už je jiná. Můžete si pořídit komplexní bezpečnostní systém, který po zmáčknutí tlačítka promění váš dům v nedobytnou pevnost. To že ho i tak lze snadno překonat je vedlejší. Každopádně, Ethan Hawke, který si herecky vybral slabší chvilku, s těmito systémy obchoduje a je v tom setsakra dobrý, což se dozvíte na začátku filmu, který je zcela nudnou vatou o ničem a Ethanova postava je fakt na facku. Dneska probíhá očista, takže zmáčkne tlačítko a bác ho, okna i dveře se začnou pomalu (neskutečně pomalu?!) zakrývat kovovými pláty. Ono takhle, když máte barák jako kráva který mám tisíc dveří a milión oken, tak je naprosto k ničemu systém tohoto rázu, protože než se to tou šnečí rychlostí všechno zavře, může se vám do baráku nastěhovat sedmsetpadesátosm squatterů. Každopádně, noc očisty začíná a naše milá rodinka v čele s tatíkem Ethanem Hawkem si myslí, že budou zavřeni doma, válet si kulky a vůbec mít pohodičku. Mají přece super bezpečnostní systém! Ten bych si mimojiné v podobné situaci představoval úplně jinak, už jen z toho důvodu, že je de facto křehký. Kdyby měl na střeše střílny s těžkými kulomety, měl by po problému. Rodince se samozřejmě noc nevydaří tak jak si mysleli, protože se něco pokazí. Ano, velký zvrat! Který příjde celkově asi šestkrát. Asi jako když švába sežere myš, myš sežere kočka, kočku sežere vlk, vlka sežere lev, lva sežere Tyranosaurus a celou tuhle matrjošku zašlápne Godzilla. Trochu moc zvratů na film odehrávající se v jednom domě, nemyslíte? Samozřejmostí je pak stoprocentní předvídatelnost, miliarda klišé a postavy co se chovají jako voliči ČSSD po lobotomii. Očista se mi prostě nelíbila. Hraje si na to jak je cool, ale je to prostě jen plytká sračka s nejdebilnějším námětem všech dob.

30% 

 
 

 

Portrét


Facebook
Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>