Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chraň nás od zlého/ Deliver us from evil (2014)

8. 3. 2015

deliver-us-from-evil.jpgxPohodlně se usaďte a ponořte se do četby Caelosova Písma. V dnešní kapitole se vydáme po stopách prvotního zla, což mi teda přijde jako blbost, protože pokud mě mé teologické znalosti neklamou, za prvotní hřích se považuje to, že Eva Adamovi ukázala že nemusí žít zavření v celibátu na zahradě, neboli sundala si list. A pak spolu obcovali. Všichni jsme děti hříchu! A proto byste měli být hodní a číst vše co Caelos napíše, protože jak se píše v bibli: Toto je dobré.

Chraň nás od zlého by mohl být filmem přesně pro mě. Je tam peklo a posedlí lidi, teologické kecy, mám to rád. Nicméně, ono se z těchhle ingrediencí podařilo namíchat takový guláš, že z něj zvrací i ten nejvíc otrlý pantáta. A myslím že i ten nejortodoxnější katolík by se spíše pousmál, než by se měl z námětu tohohle filmu nějak pohoršovat. Přitom to celé nezačíná vůbec špatně. Atmosféra by se dala krájet, zanedlouho přijde hodně dobrá část v zoologické zahradě a ten ušák Eric Bana tam sedí jak prdel na hrnec. Už na začátku jsem si ale všiml pro mě jedné otravné věci. Koukám na Hulkova parťáka a on je to Jeff Winger! Tak tak, Joel McHale aka Jeff ze seriálu Community tady hraje drsného, trochu přiblblého poldu. Já vím že je to herec a hraje v různých věcech, jenže já v něm prostě po celý film viděl Jeffa Wingera, což se podle mě bude stávat asi každému fandovi Community. A já jsem velký fanda Community. Každopádně to nejde brát jako mínus, to je samozřejmě blbost.

Co už ale jako mínus brát lze je to, že ze začátku to vypadá na fajn temnější buddy krimi thriller alá devadesátá léta, což je relativně fajn, jenže pak se do toho všeho začnou drát pomalu hororové prvky a to začíná být špatně. Já samozřejmě proti hororu nic nemám, jak bych mohl, ale tady to prostě nefunguje. Tak hlavně, film se snaží těžit především z napjaté atmosféry, která by vás měla udržet se scvrklýma kulkama, které občas vyskočí při nějaké bubu vžum lekačce. Problém je ale v tom, že atmosféra se z filmu vytratí asi po první půlhodině a přichází nuda. Příšerně se vlekoucí, do tmy zahalená, avšak dobře natočená nuda. Po technické stránce totiž filmu nelze de facto nic vytknout, proč taky, Scott Derrickson už ukázal co umí v Exorcim of Emily Rose, který považuju za jeden z nejlepších vymítačských hororů. Pak mě znudil Sinistrem, načež přišel s Deliver us form evil a znudil mě dokonale. Na druhou stranu zase natočil nejsrandovnější díl Hellraisera (Inferno). I když mě jeho dva poslední horory znudily, rozhodně mě nenudily zpracováním, byly to katastrofy spíš co se týče scénáře. Ten je vycucaný z prasečího zadku i u Deliver us from evil. Je absolutně nedostačující vzhledem ke dvěma hodinám stopáže, má spoustu hluchých míst a postavu kněze snad museli vymyslet chovanci nějakého ústavu. Když začal vysvětlovat svou minulost, tak jsem jen otvíral hubu. Závislý na heroinu, pak ještě jednou závislý na heroinu, ačkoli jako kněží v celibátu, zplodil dítě jehož matka šla na potrat, navíc kouří a pije! Co je ale nejhorší je to, že má vizáž rockového zpěváka a prostě mu člověk absolutně nemůže sežrat, že by byl legitimní kněz.

Já tady píšu hlouposti a přitom jsem to celé mohl shrnout tak, jak jsem to říkal kolegovi se kterým jsem na to koukal. Zatímco on zaujatě čuměl, já se nudil. Když chtěl vědět proč, tak jsem mu vysvětlil, že to jako není úplně špatné, ale pro někoho kdo má nakoukáno je to zbytečný film. A tak nějak to je. Lekačky? Jo, to víš že jo, bu bu. Příběh? No, minimálně po hodině filmu mi bylo přesně jasné jak to skončí. A navíc to bylo furt po tmě a to mě děsně sralo, mám-li mluvit zcela upřímně a použít peprnějšího výraziva. Je mi nad slunce jasné že se ve tmě se lidi bojí, ale mě prostě nebaví čumět na něco, kde je po celý film vidět jen třicet procent obrazu a zbytek je zahalený do černoty. To si můžu večer zajít bez rozsvícení na nočníček, ve filmu strach ze tmy nepotřebuju.

Deliver us frome evil je prostě kvalitně natočený, avšak zoufale předvídatelný, předlouhý a neoriginální film, který vyděsí v závěrečné půlhodině tím, že se podíváte na stopáž a zjistíte že to bude hrát ještě půl hodiny. V tu chvíli už jsem si ale stejně četl něco na netu a film nechal běžet jen kvůli kolegovi, kdybych byl sám, tak bych to asi vzdal, nebo bych se věnoval něčemu jinému a film nechal běžet bez povšimnutí. Malé plusy můžu přičíst za pěkné mrtvoly, i když ta v tom sklepě, která je diváky hodně zmiňována mi přišla trochu nerealistická.

Pokud jste zkušený hororář, bude pro vás tenhle film stejnou rutinou, jako třeba cesta do práce. Víte kam jedete, znáte celou trasu a když by se mohla stát nějaká neočekávatelná věc, která by cestu do práce ozvláštnila, tak se samozřejmě nestane.

45%

 
 

 

Portrét


Facebook
Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>