Jdi na obsah Jdi na menu
 


Černý přízrak/The Wraith (1986)

11. 12. 2014

wraithcol1.jpgKaždý kluk má rád auta a každý kluk, když já jsem byl kluk, samozřejmě žral filmy a seriály o autech. Nebo o stíhačkách, či vrtulníku, nebo motorkách, to je to samé. Knight Rider, Viper, Mad Max a na víc si nevzpomenu.

Každopádně! Kdybych se k tomuhle filmu dostal coby Caelosátko, asi bych měl u něho svůj první orgasmus. The Wraith, neboli Černý přízrak je prostě jen o autech a navíc obsahuje The Dodge M4S Turbo Interceptor, ze kterého si každý malý klučina vyrůstající v osmdesátých, devadesátých (později už ne) musí zákonitě stříknout do slipů se šmoulama. A navíc je to odborně řečeno čistá esence osmdesátek. Z některých postaviček jde člověk až do kolen, osmdesátky byly co se týče módy fakt peklo. Nicméně o lidi tady fakt moc nejde, film se sice snaží o nějaký ten scifi mysteriózní příběh, ale na ten sere pes. Důležité jsou samozřejmě auta, kterých tady sice není triliarda, dohromady je tady sporťáků tak pět (a to u některých by se dalo polemizovat nad označením „sporťák“). Když už se závodí, je to zvládnuté dobře, i když je vidět, že se často používá zrychlený záběr, který prostě v každém filmu vyjde z devadesáti procent trochu komicky. Ale při závodech se používá docela dost úhlů pohledu kamery, ať už je to klasický první pohled, či záběr na přední kolo, hlavně při něm má člověk tak trochu pocit že to auto asi fakt jede rychle.

Když se vrátím k tomu příběhu, musím říct že jsem ho trochu nepobral. Na začátku se objeví jakési světla, které se hýbou, nějaké to elektrické vedení a objeví se černé auto s dost futuristickým designem. Pak se objeví banda tunerů, kteří načerno závodí a jsou to děsní parchanti. Ti po zbytek filmu závodí, hlavně s černým scifi autem, které je ale neporazitelné, protože má motor, který září a má okolo sebe blesky. Do toho tam šerif Randy Quaid vyšetřuje vraždu (alkoholici mu sednou víc), Charlie Sheen jezdí na motorce a hraje Mirka Dušína (Charlie Sheen!). Charlie Sheen by chtěl obcovat s Brendou, či jak se ta koza jmenovala, jenže s tou chce obcovat i Packard, což je šéf automobilového gangu. S ním ale nechce obcovat Kelly (Tak se jmenuje!) a sama mu to pořád opakuje, jenže Packard je psychoš a vůbec ho to nezajímá, protože ji prostě miluje a zabije všechny co se na ni jen podívaj. Jenže Charlie Sheen je drsňák s tichou motorkou a nějakého Packarda má u ánusu. Ono je z děje celkem patrné kdo Charlie Sheen je, takže to můžu říct naplno, právě on je řidič toho tajemného černého auta. Já se fakt díval celkem pozorně, ale nejsem schopen říct jestli je mimozemšťan, duch, či co. Každopádně když někoho zabije tak že do něj najede svým nezničitelným autem, tak ten dotyčný nejenže nemá oči, jako že je vůbec nemá, ale taky není vůbec ohořelý i přesto, že v autě ve kterém byl bylo tisíc stupňů. Jo a taky nechá vždy zmizet nějakou součástku z právě zničeného auta. A taky umí tvořit náhrobky se jmény, samé dobré superschopnosti. Občas taky vyleze ven a vypadá trochu jako kosmonaut. Má brokovnici, ale vůbec ji neumí používat. Musím říct že scény kdy byl mimo auto jsem naprosto nepochopil. Nevěděl jsem proč se dějí, ani jaký mají smysl. Celá ta zápletka je prostě děsně zmatená a hloupě natočená.

Na konci, kdy se slavnostně dozvíme, že onen tajemný jezdec je Charlie Sheen, pak přichází další wtf, protože je si s Kelly, souzený a už skoro vypadá tak jak vypadal… Co? Příběhově je The Wraith slátanina nejvyššího kalibru. Zachraňují to jen auta a občasné závody/honičky. Navíc ani neví čím chce vlastně být, jednou je filmem akčním, pak zas romantickým, scifi a nemálo je tady i prvků hororu.  Vlastně můžu celkové hodnocení filmu napsat jedním slovem: Zmatený.

I přesto jsem si film užil, ale to spíš díky tomu, že jsem se tak trochu nostalgicky vrátil do dětských let. Dneska už tenhle archaický kousek nemá co nabídnout a vzbuzuje spíš lehce pobavený úsměv sám nad sebou.

 

45%

 
 

 

Portrét


Facebook
Archiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>